Vattenpump Ford 66-69 SB Hi Volume Alu
- Information
-
Milodon högvolymspump i aluminium.Levererar ca: 30% mer än standard.Termostat med högre flöde rekommenderas.Dessa Milodon?vattenpumpar finns i större volym (stål eller aluminium) och standardvolym versioner.Alla pumpar har nya gjutningar, axlar med stor diameter, kraftiga lager och är direkta fabriksersättningar med OEM?slanganslutningar och fästen.Högvolymspumparna har en balanserad fördelningsdesign (lika flöde till båda sidor av motorblocket) och en högpresterande impeller som ökar kylvätskeflödet upp till 30 % mer än original.Dessa egenskaper ökar kylvätskans tryck i blocket för att förhindra heta punkter och luftfickor samt förbättrar flödet i kylaren. En högflödes?termostat rekommenderas vid användning av högvolymspump. Enhet: Styck - Relaterade produkter
- Möjliga alternativ
- Set består av
- Kvalitetsinformation
Kontrollerad kvalitet för hållbar och pålitlig prestanda
Vi importerar noggrant utvalda reservdelar med fokus på hög kvalité och bra passform från oberoende leverantörer som tillverkar våra produkter i många delar av världen.
Dessa leverantörer och fabriker måste skriva under vårt etik- och hållbarhetsåtagande. Genom nära samarbeten säkerställer vi att varje komponent uppfyller höga krav på hållbarhet, precision och prestanda.
• Noggrant utvalda leverantörer som garanterar att vårt etik- och hållbarhetsåtagande följs
• Effektiv logistik och pålitliga leveranser – Genom långsiktiga samarbeten med våra leverantörer säkerställer vi en kontinuerlig tillgång på produkter.
• Branschledande expertis och dedikerad kundsupport för att hjälpa dig hitta rätt produkt
Kontakta oss för mer information om våra produkter och valmöjligheter.
Importör: VP Autoparts AB, Industrivägen 7, 513 32 FRISTAD, Sverige Tel. 033-20 64 64,
e-post: productsafety@vp-autoparts.se- (ledig flik under kvalitetsinformation)







